Prekvalifikacijom do novog radnog mesta

Bez autora
Mar 25 2013

Prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), 34.183 osobe su proglašene tehnološkim viškom. Među njima, najviše je onih sa završenom srednjiom školom, zatim radnika bez stručne spreme i polukvalifikovanih radnika – I i II stepen stručne spreme, a najmanje je kadra sa završenom višom školom, visokim trogodišnjim obrazovanjem i fakultetom. Mnogi nezaposleni nemaju potrebna znanja koja se traže na tržištu rada, a upravo su neki i ostali bez posla jer ne poznaju nove tehnologije i poseduju zastarela znanja. Iskustva pokazuju da programi dodatnog obrazovanja i obučavanja značajno uvećavaju šansu za posao. Kursevi se organizuju za zanimanja koja se traže, a oko 50 posto učesnika se obučava u kompanijama, uz garantovano zaposlenje nakon promene zanimanja. U slučaju prestanka radnog odnosa, usled otvaranja stečaja firme ili likvidacionog postupka, nezaposleni ima pravo na novčanu nadoknadu.

Prekvalifikacijom do novog radnog mestaPrema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), 34.183 osobe su proglašene tehnološkim viškom.

Među njima, najviše je onih sa završenom srednjiom školom, zatim radnika bez stručne spreme i polukvalifikovanih radnika – I i II stepen stručne spreme, a najmanje je kadra sa završenom višom školom, visokim trogodišnjim obrazovanjem i fakultetom.

Mnogi nezaposleni nemaju potrebna znanja koja se traže na tržištu rada, a upravo su neki i ostali bez posla jer ne poznaju nove tehnologije i poseduju zastarela znanja.

Iskustva pokazuju da programi dodatnog obrazovanja i obučavanja značajno uvećavaju šansu za posao. Prema rečima nadležnih u NSZ, kursevi se organizuju za zanimanja koja se traže, a oko 50 posto učesnika se obučava u kompanijama, uz garantovano zaposlenje nakon promene zanimanja.

U slučaju prestanka radnog odnosa, usled otvaranja stečaja firme ili likvidacionog postupka, nezaposleni ima pravo na novčanu nadoknadu. Da bi osoba koja je ostala bez posla ostvarila pravo na novčanu nadoknadu, potrebno je da je u radnom odnosu bila 12 meseci neprekidno ili sa prekidima u poslednjih 18 meseci. Rok za prijavljivanje i podnošenje zahteva je 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, odnosno osiguranja.

Osnovica za utvrđivanje visine novčane naknade jeste prosečna zarada, u skladu sa zakonom u poslednjih šest meseci. Sredstva se utvrđuju u visini od 50 posto od osnovice, a novčana naknada ne može da bude viša 160, niti niža od 80 posto minimalne zarade na republičkom nivou.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik